Vodafone

Vodafone Hat İptali Nasıl Yapılır?

İhtiyaç duyarak aldığınız ama artık ihtiyaç duymadığınız bir Vodafone hattınız mı var? Elbette olabilir. Artık eskisi kadar işinize yaramayan faturalı ya da faturasız hatlarınız konusunda kafanız karışık ise, Vodafone hat iptal etme seçeneğini aklınızdan geçirmelisiniz. Kullanmadığınız veya artık işlevsiz olan Vodafone hatlarınızı basit birkaç adımı takip ederek iptal edebilirsiniz. Nasıl yapılabileceğine beraber bakalım;

Vodafone Hat İptal Etme

Öncelikle iptal etmek istediğiniz Vodafone hat faturasız ise, tavsiye niteliğinde paylaşmak istediğimiz bir şey var. Faturasız hatlar hâlihazırda ön ödemeli hatlar olarak kabul edildiklerinden, durdukları yerde size ek fatura derdi yaratmazlar. Faturasız hatların sağladığı bu imkândan yararlanırsanız, ileride ihtiyaç duymanız halinde alacağınız yeni bir hat için ödenmesi gereken hat ücretinden kurtulmuş olursunuz. Eğer iptal etmek istediğiniz Vodafone hat, faturalı ise 4 adımla hattınızın iptalini sağlayabilirsiniz. Bu adımlar şu şekilde gerçekleştirilmelidir;

1- Eğer bireysel hat iptalinizi yazılı olarak gerçekleştirmek istiyorsanız, iptal talebinizin konu alındığı bir dilekçeyi ve kimliğinize ait fotokopiyi 0850 542 50 00’a fax yoluyla Vodafone’ye iletmeniz yeterli olur.

2- Vodafone kurumsal hat iptalinizi yazılı olarak gerçekleştirmek istiyorsanız, firma imza sirkülerini, vergi levhasını, iptal talebinizin konu alındığı bir dilekçeyi ve imza sirkülerinizdeki yetki sahibi kişinin kimliğinin fotokopisini 0850 542 50 00’a fax yoluyla iletmeniz gerekir.

3- İster kurumsal isterseniz de bireysel hattınızı iptal etmek için yazılı kanalları kullanmak istemiyorsanız, Vodafone Çağrı Merkezleri’ni 546’ı arayabilir ya da Vodafone Cep Merkezleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

4- Eğer bu seçeneklerin hiçbirisini tercih etmek istemiyorsanız da, vodafone.com.tr üzerinden Online Hat İptal Formu’nu doldurarak yine online sistemler üzerinden Vodafone Genel Merkezi’ne iletebilirsiniz.

Vodafone Hat İptali için Cayma Bedeli Nedir?

Vodafone hattınızı belli amaçlar neticesinde iptal talep edeceğiniz hat üzerinde taahhütlü bir tarife paketi tanımlı ise, hat iptal başvurularında Tarife Cayma Bedeli olarak size bir miktar bedel yansıtılır. Bu bedeller;

  • Yararlandığınız indirim miktarına
  • Devlete ödenmesi gereken vergilere
  • Tarifenizin bitimine ne kadar kaldığına
  • Kullanım haklarınızın ne kadarını kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir.

Eğer tarife cayma bedeli ödemek istemiyorsanız, hat iptal talebinden önce taahhütlü paketinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu Vodafone Çağrı Merkezi’ni aramak ve ilgili temsilciye hattınızın üzerinde taahhütlü paket olup olmadığını sormaktır.

Vodafone Hat İptali Ne kadar Sürer?

Bu soruya 2 şekilde cevap vermek gerekir çünkü Vodafone hatlarınız ya kendiliğinden ya da sizin talebinizle kapanabilir.

1- Vodafone hattınızı kendi talebinizle iptal etme işlemi gerçekleştirmek için başvuru yaptıysanız, hattınızın kapanma süresi 7 ila 10 gün arasında değişir.

2- Eğer Vodafone hattınızı kendi talebinizle iptal etmek istemiyor, kendiliğinden iptal olmasını istiyorsanız öncelikle hattınızın faturasız hat olması gerekir. Çünkü faturalı hatlar aylık faturalandırıldığından kendiliğinden iptali söz konusu değildir. Faturasız hatlar için ise süre 180 gündür. Son 180 gün içerisinde faturasız hattınıza herhangi bir bakiye yüklemediğiniz takdirde otomatik olarak iptal olur.

Dikkat edilmesi gereken husus, faturalı hatlarınızın asla kendiliğinden iptal olmayacağıdır. “Faturayı bir süre ödemezsem, kendiliğinden kapanır” algısı yanlıştır. Faturalandırılmış olan faturaları yasal olarak ödemek zorundasınız. Ödememeniz durumunda yasal bir hak talep edemez; oluşacak tüm dosya masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.

Vodafone Faturalı Hat İptal Ücreti

Faturalı hat iptali için Vodafoneye başvuru yaptığınızda sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak, hattınıza tanımlı bir taahhütlü tarife veya cihaz taksitlendirmesi varsa; tarife cayma bedeli ödemek zorundasınız ve bunun ücreti yine bahsettiğimiz gibi birçok değişkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Vodafone Hat İptali Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone hattınızı kapatma başvurusu yaptıktan sonra size hattınızın kapatıldığına dair herhangi bir bilgilendirme mesajı gönderilmez. Kapatma iptali için başvurduğunuz hattınızın ne durumda olduğunu öğrenmek için basit 3 adımı takip edebilirsiniz;

  1. e-devlet uygulaması üzerinden hat sorgusu yapmaktır. Eğer hattınızın kapatılma işlemi gerçekleştiyse, hat sorgulama ekranında kapatılan hattınızın numarasını görmüyor olmanız gerekir.
  2. İsterseniz cep telefonunuzdan 542’yi arayarak; isterseniz de Vodafone Cep Merkezi’ni ziyaret ederek hattınızın durumunu öğrenebilirsiniz.
  3. Vodafone Genel Merkezi’ne konuyla ilgili bir dilekçe yazıp yollamanızdır. Vodafone, dilekçenize yasal olarak geri dönüş sağlamak zorundadır.

Vodafone Faturalı Hat Ne Zaman Açılır?

Yeni bir faturalı hat, başvuru yapıldıktan sonra Vodafone Cep Merkezleri aracılığıyla Vodafone Genel Merkezi’ne gönderilir. Vodafone Genel Merkezi gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra herhangi bir soruna rastlamadığı takdirde hattınızı 3 ila 5 gün arasında kullanımınıza açar. Eğer faturadan dolayı kapanan hattınız var ise 30,29 TL ödeme yaparak açtırabilirsiniz.

Yeni faturalı hattınızın kullanıma açılması ile birlikte mevcut paketiniz hazır tanımlı olarak gelmeyebilir. Tarifesiz kullanılan faturalı hatlar, tarifeli kullanılan faturalı hatlara göre daha yüksek faturanın çıkmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için, hattınız açıldığı anda Vodafone yanımda uygulaması veya Çağrı Merkezi aracılığıyla tarife seçmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu