Turkcell Bedava İnternet 2020

Türkcell Akademi İle Teknoloji Zirvesi

Hemen her yıl düzenlenen ve geleneksel bir hal alan türkcell akademi ile teknoloji zirvesi bu yılda Nisan ayında gerçekleşti. Her yıl yaptığı bu zirvelerle adından sıkça söz ettiren Türkcell bu yıl 10. Zirvesini gerçekleştirdi.

Teknoloji zirvesi ile birlikte birçok teknolojinin tanıtıldı ve 5G’nin geleceği ile ilgili sunumlar yapıldı. 10 Nisan 2019’da gerçekleştirilen zirve Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Yapılan zirvenin ana konusunu ise 5G teknolojileri ve otonom sürüş teknolojileri oluşturdu.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı teknoloji zirvesi, aynı zamanda Türkcell’in beyan ettiği rakama göre 500 bin kişi tarafından da internetten izlendi. Etkinliğin başından sonuna kadar alanlarında en yetkin kişilerin konuşmalarına ve sunumlarına yer verildi.

Sürücüsüz Minibüs

Katılımcıların neredeyse tamamının en dikkatini çeken sunumlardan birisi olan sürücüsüz minibüs teknoloji Zirvesi’nin en gözde temalarından birisi olmuştur. Dünya genelinde 5G teknolojisinin uygulanmasıyla birlikte otonom araç teknolojilerinin de yaygınlaşacağının altı çizildi.

Bu konuyla ilgili örnek bir araç modeli olarak ise easyMile EZ10 katılımcılara tanıtıldı. Katılımcıların birçoğu araca binerek sürücüsüz bir minibüste yolculuk etmenin tadını çıkardılar.

5G İle Kumanda Edilen Araç

Günümüz dünyasında teknolojik alandaki yeniliklere neredeyse yetişmek imkânsız olmaktadır. Son sürüm olan 5G teknolojisi, beraberinde getirdiği yüksek hıza bir de ek olarak gecikmeyi oldukça minimize ediyor.

  • Bu sayede gecikme yaşanması neredeyse çok düşük seviyelerde kalıyor ya da hiç yaşanmıyor. 5G ile uzaktan kontrol edilen teknolojilerin önü açılmış olmaktadır.

Türkcell Akademi Teknoloji Zirvesi bütün bu teknolojilere ev sahipliği yaparak, insanların geleceğe yönelik yatırımları şekillendirmelerinde oldukça faydalı bir alt yapı sağlamış olmaktadır.

Uzaktan kontrol edilebilen teknolojik ürünlere örnek olarak katılımcılara, Ericsson standından İsveç’te bulunan gerçek bir otomobili nasıl kontrol ettiklerini gösterdiler. İsveç’te bulunan aracı 5G bağlantısı üzerinden adeta uzaktan kumandalı bir araba gibi yönlendirerek hareket ettirdiler.

Huawei Mate X

Katılımcılar başarılı bir akıllı telefon markası olan Huawei’nin yeni modeli olan ve katlanabilir ekran özelliğine sahip 5G destekli cihazı Huawei Mate X’i yakından görme imkânı bulmuşlardır. Her açıdan yenilikçi olan marka kullanıcılarına hem estetik açıdan hem de teknolojik özellikler açısından birçok yenilik vadetmektedir.

Türkcell’in Kendi Ürünleri

Yine Türkcell Akademi Teknoloji Zirvesi esnasında, Haliç Kongre Merkezi’nde 4.5G frekansları üzerinden 5G sinyali verilerek test edilmesi sağlandı ve katılımcıların beğenisine sunuldu.

  • Türkcell standında ise firmanın kendine ait teknolojik ürünleri sergilendi.

Bunlardan en dikkat çekenleri ise; Uçan baz istasyonu Dronecell, Arıkovanı bünyesinde geliştirilen teknolojik ürünler, 5G’li Drone, pasaport doğrulama, Türkcell Chatbot, Hesapp, yüz tanıma Kopilot yazılımları tanıtıldı.

  • Türkcell’in başarıyla sergilediği bir diğer teknolojik ürünü ise, Türkcell Genel Müdürü Murat Yetkin tarafından tanıtıldı.
  • Tamamen yerli dijital asistan olan Yaani Asistan’ı katılımcıların beğenisine sunuldu.
  • Bu asistan sayesinde gündelik işlerinizi sesli komutlarla rahatlıkla sağlayabilmektesiniz.
  • Yaani Asistan sizlere hastaneden randevu alma ve yemek pişirme gibi daha birçok konuda yardımcı olma özelliğine sahip.

Benzer Konular

SORU - CEVAP

 "Türkcell Akademi İle Teknoloji Zirvesi" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı