Bedava Hesaplar

iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon fiyatlarının yükselmesiyle birlikte ikinci el piyasasına olan talep artmaktadır. Bu durumda insanlar aldıkları iPhone telefonların kalan garanti sürelerine de daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Akıllı telefon satışında dünya genelinde 3. sırada yer alan Apple’a ait iPhone’lara ülkemiz genelinde de büyük ilgi gösterilmektedir.

Sıfır ürünlerinde olduğu gibi ikinci el piyasasında da üst sıralarda yer alan iPhone modellerinin, garanti süreside önemli bir konudur. Bu nedenle insanlar yüksek fiyatlarını koruyan iPhone modellerinin ya da Apple’a ait herhangi bir ürünün garantisinin ne kadar kaldığını öğrenmek istemektedir.

2. el iPhone alımlarında veya kendinize ait iPhone cihazınızda ortaya çıkabilecek sorunlar nedeniyle tamir için garanti sorgulamasına ihtiyaç duyacaksınız. iPhone garanti sorgulama işlemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır. 

Seri Numarasıyla iPhone Garanti Sorgulama 

iPhone garanti sorgulamasını yapabilmek için ilk olarak iPhone’nunuzun seri numarasını bilmeniz gerekmektedir. iPhone’nun seri numarasını bilmiyorsanız, iPhone’nun Ayarlar menüsüne girmeniz gerekmektedir. Ardından sırasıyla Genel > Hakkında bölümüne girerek “Seri numarası” kısmından kolayca öğrenebilirsiniz.

Seri numarasını öğrenmenizin bir başka yolu ise iPhone kutusu mevcut ise kutunun üzerinde yer alan barkod kısmından seri numarasına ve IMEI bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Seri numarasını öğrendiğiniz iPhone için Apple’ın kapsamı denetle sayfasına girmeniz gerekmektedir. Açılan olan sayfada “Donanımınızın seri numarasını girin” ve “Lütfen kodu girin” bölümleri karşınıza çıkacaktır. iPhone’unuzun seri numarasını donanımınızın seri numarasını girin bölümüne, ekranda görülen kodu ise kodu girin bölümüne girmelisiniz.

Gerekli kısımları doldurduğunuz takdirde iPhone’un garanti durumu hakkındaki bilgiler Türkçe olarak sizler sunulacaktır. Sunulan bu bölümde; geçerli olan satın alma tarihi, onarım ve servis kapsamı, telefonla teknik destek süresi ve AppleCare koruma planı için uygunluk bilgileri yer alacaktır.

Çıkan seçenekler arasında “Onarım ve Servis Kapsamı” seçeneğinin altında “Tahmini Son Kullanma Tarihi” bölümü yer almaktadır. Bu bölümden iPhone’nu ne kadar süre garantisi kaldığını öğrenmeniz mümkündür.

İos Güncellemeler ile İPhone Garanti Sorgulama

Diğer bir iPhone garanti sorgulama yöntemi ise; şayet cihazınıza iOS 12.2 güncellemesi geldiyse “Ayarlar > Genel > Hakkında” yolunu izlemelisiniz. Güncellemeyle birlikte hakkında kısmında yer alan “Sınırlı Garanti” kısmından cihazınızın ne zamana kadar garantisinin olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu bahsettiğimiz iPhone garanti sorgulama yöntemi yalnızca iOS 12.2 ve sonraki sürümlerde geçerli olacaktır. 

Cihazınız henüz bu güncellemeyi almamış ise Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından yeni güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Apple’a ait olan iPhone ve iPad cihazlarının Türkiye’ de 2 yıl garanti süresi, yurt dışında aldığımızda ise 1 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Bu iki süre zarfında da kullanıcı hatası dışında kalan durumlarda, garanti kapsamı doğrultusunda hasar onarım ve değişim işlemlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Düşme, ekran kırılması gibi kullanıcı hatası olan durumlarda ise ücretli servis hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu