Evde İnternet

İnternet Bağlantı Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternet bağlantısının yavaşlamasının sebepleri nelerdir gibi sorularda merak edilmektedir. Birçok kişi internet bağlantı hızında problem yaşayabilmektedir. İnternet bağlatma noktasında insanların birçok farklı servis sağlayıcısı seçeneği bulunmaktadır. Kimileri internet kablosuyla internete bağlanırken kimileri de kablosuz modemlerle bağlanmaktadır.

Ancak bazı durumlarda her ikisinde de problemler yaşanabilmektedir. Sizlere kablolu ya da kablosuz hiç fark etmeden internet bağlantı hızında yaşadığınız problemleri nasıl aşabileceğinizden bahsetmeye çalışacağız. Belli başlı genel çözüm yolları ile genel olarak internet bağlantı hızınızdaki problemleri aşabilmektesiniz.

Servis Sağlayıcınızın Düzgün Çalıştığından Emin Olun

Ülkemizdeki internet hızlarında yaşanan problemlerin en büyük sebeplerinden bir tanesi servis sağlayıcılarından kaynaklı olarak yaşanmaktadır. İnternet servis hizmetlerinin doğru düzgün denetlenmemesi ve tüketici haklarına çok fazla önem verilmemesi servis sağlayıcıların rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Bu da haliyle kullanıcılar için büyük sorunlar yaşamaları anlamına gelmektedir. İnternet bağlantı hızı nasıl artırılır sorusunun en önemli cevaplarından birisi servis sağlayışının düzgün çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi olmaktadır.

Örneğin kullanıcılar ile yapılan bağlantı sözleşmelerinde genel olarak X Mbite kadar diye bir ifade yer almaktadır ki, oldukça ucu açık bir ifadedir. Mbite kadar denilen bir sözleşmede servis sağlayıcı size 2 Mbit ya da daha altı hız sunabilmektedir. Yine bunun haricinde adil kullanım kotası olarak adlandırılan bir uygulama sebebiyle de internet hızları oldukça düşürülmektedir. Bazı programlar yardımıyla bağlantı hızınızı analiz edebilir ve servis kaynaklı olduğunu tespit ederseniz bağlantı hızınızın artırılmasını talep edebilirsiniz. İnternet hızı nasıl artırılır öğrenmek için öncelikle bağlantınızı test etmeniz gerekmektedir.

Kablosuz Modeminiz Ya Da Dağıtıcınız Uygun Konumda Olmalıdır

Birçok ev ve işyerlerinde artık insanlar kablosuz modemler tercih etmektedir. Bu sayede evlerinin ya da iş yerlerinin istedikleri yerinden internete bağlanabilmektedirler. Ancak kablosuz ağlar bazen kablolu ağlar kadar sağlıklı bir kullanım sunamamaktadır. Çünkü kablosuz modem sinyalleri bazı durumlarda özellikle bulunduğu yerin konumuna göre kaliteli sinyal aktarımı yapamamaktadır.

Kablosuz modemin bulunduğu yer ile internetten istifade eden cihaz arasında ne kadar kapı ya da duvar varsa ona göre bağlantı hızı yavaşlayabilmekte bazen de kopabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek ve internet hızı nasıl artırılır öğrenmek için modeminizi bulunduğu ortamdaki en uygun konuma koymalısınız.

Kablosuz Ağınızı Kullanan Cihazları Ya Da Yazılımları Tespit Edin

Bazı durumlarda da internet hızındaki düşüşün en büyük sebeplerinden birisi kablosuz modeminizi başka cihazlarında kullanıyor olması olmaktadır. Bazı tür yazılımlarda yine internetin hızını düşürebilmektedir. Bu durumu öğrenebileceğiniz programlar yardımıyla modeminizi kullanan başka cihazlar varsa tespit edebilirsiniz. Yine bilgisayarınızda internetinizi harcayan yazılımları da tespit edebilirsiniz.

Benzer Konular

SORU - CEVAP

 "İnternet Bağlantı Hızı Nasıl Arttırılır?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu