Bedava Hesaplar

Faktoring ve Leasing Nedir? Avantajlar Nelerdir?

Uzun süredir iş sahibi olan çoğu işletme sahibi, finansal kaldıraç gücünü anlar. Özellikle gelir elde etmeye başlamadan önce ekipman, hammadde ve envanter için önemli miktarda yatırım gerektiren imalat şirketleri için faktöring ve leasing özellikle önemlidir.

Çoğu üretici için başarının anahtarı, bu ihtiyaçlar için mümkün olduğunca az maliyet harcamak, böylece işletmenin fiili çalışması için nakit akışını korumaktır. Doğru kullanıldığında, finansal kaldıraç üreticilerin bu hedefi gerçekleştirmesine yardımcı olur.

İki özel kaldıraç türü, üreticiler için özellikle faydalı olabilir: faktoring ve finansal kiralama anlamına gelen leasing. Ve birlikte kullanıldığında, faktöring ve leasing güçlü bir ya da iki ticari finansman darbesi sağlar.

Leasing Nedir?

Tüm işletmeler, özellikle de üreticiler nakit akışı ve kaldıraç üzerine kuruludur. Bunun yerine kiralayabilecekleri gelir elde edecek bir şey için peşin ödeme yapmak adına tüm nakitlerini kullanmalarının bir anlamı bulunmaz. Ayrıca, tüm paralarını ekipmana harcarlarsa, malzeme, stok, bordro, genel gider vb. İçin geriye hiçbir şey kalmaz.

Leasing sırasında, küçük bir peşinat ve daha sonra da genellikle beş yıl veya daha az olmak üzere ekipman için aylık ödemeler yaparsınız. Leasing yani kiralama süresi dolduğunda, minimum satın alma ödemesi yaparak ekipmana sahip olabilirsiniz. Ve leasing, finansal kiralama masrafları yerine getirildiği için, kiralama ekipmanlarına kıyasla kiralama işleminin vergi avantajları bulunur. Leasing, şirketlerin nakit paralarını korumalarına ve daha etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.

Faktoring Nedir?

Leasing gibi faktoring de önemli bir nakit akışı yönetim aracı olabilir. Ekipman satın almak için para yatırmak genellikle akıllıca olmamakla birlikte, özellikle 60 ila 90 gün veya daha fazla ödeme yapamayan, yavaş ödeme yapan müşteriler için hesaplarınızı alacak olarak taşımak mantıklı değildir.

Alacak hesaplarını faktoring ederek, işletmeler nakit makbuzlarını sert bir şekilde hızlandırırken, kredi ve tahsilatları da dış kaynaklardan sağlar. Böylece sahiplerini temel yetkinliklere yoğunlaşarak daha fazla zaman harcamak için serbest bırakır. Faktöring ve leasing bir arada değerlendirildiğinde şirketler için avantajlar maksimize edilmiş olur.

Bir imalat şirketi için, şuna benzer bir şey olabilir:

XYZ şirketinin bir devlet sözleşmesinden yararlanmak için yeni bir bilgisayarlı sayısal olarak kontrol edilen işleme merkezi satın alması gerekiyor. Makinenin maliyeti 100.000 dolar. Şirket bu ekipmanı tam olarak satın almak için paraya sahip olsa da, önümüzdeki beş yıl boyunca 5.000 ABD doları tutarında bir peşinat ve düzenli ödemeler ile bunu kiralayabilir.

Aynı zamanda, şirketin büyük miktarda ham stok satın alması, yeni makine için ortamı hazırlaması ve yeni sözleşmeye başlamadan önce başka bir çalışanı işe alması gerekecektir. Benzer durumlarda birçok şirket gibi, XYZ de nakit olarak zayıftır ama zengin çalışır.

Ek olarak, XYZ’nin genellikle 60 ila 90 gün içinde ödeme yapan müşterilerinden toplam 75.000 ABD doları tutarında alacak hesabı vardır. Bu faturaları faktoring şirketine satarak, yeni devlet sözleşmesini yerine getirmeye başlaması birkaç gün içinde ödenecek hesapların yüzde 90’ına ulaşacaktır.

Bu örnekte, faktoring ve leasing işlemlerinin birlikte kullanılması, XYZ şirketinin bir bankanın sağlayabileceği herhangi bir geleneksel finansmana kıyasla daha hızlı ve daha kesin bir şekilde yeni ve karlı bir fırsatı gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olur.

Doğru bakım yapıldığında, ekipman ödendikten sonra uzun yıllar boyunca bir işletme için para kazandıracaktır. Her üretim işi sonunda, kapasite yetersizliği nedeniyle daha fazla büyüyemeyeceği bir eşiğe ulaşacaktır. Faktoring ve leasing, şirketlerin bu eşiğin ötesinde genişlemelerine yardımcı olabilir.

Kamyon taşımacılığı, genellikle iyi sonuçlarla birlikte faktoring ve leasing kullanan bir sektör örneğidir. Kamyonlar genellikle nakit tasarrufu yapmanın bir yolu olarak küçük bir peşinat ile kiralanır ve faturalar genellikle tahsilatları hızlandırmak ve kamyonların hareket etmesini sağlamak için gereken parayı sağlamak adına etkilidir.

Otomatik Nakit Akışı Nasıl Sağlanır?

Sonuç olarak, faktoring ve leasing yoluyla birlikte bir şirketi finansal olarak yönetmek daha kolay olabilir çünkü tek yapmanız gereken marjınıza odaklanmak. Bir makineyi kiralama ve kullanma maliyetiniz, faktoring maliyetinizle birlikte her ay sabitlenir, böylece istediğiniz karlılık seviyesini sağlayacak fiyatları ayarlamak kolaydır.

Bu arada, işletmenize nakit akışının neredeyse otomatik olduğu ve ürünleri satabileceğiniz kadar hızlı büyümeye devam edebileceğiniz bir senaryo yarattınız. Yeni bir makineye mi ihtiyacınız var? Sorun değil, kiralayın.

Günümüzde koşulların değişmediği ve fırsatların çoğu zaman çok az veya hiç uyarı vermeden ortaya çıktığı hızlı tempolu iş ortamında, şirketler çevik ve esnek olmalıdır. Faktoring ve leasing işlemlerini birlikte kullanmak, başarılı olmanız gereken güçlü bir ticari kombinasyon sağlar.

Benzer Konular

SORU - CEVAP

 "Faktoring ve Leasing Nedir? Avantajlar Nelerdir?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu