Bedava Hesaplar

Bedava Ücretsiz Gezilecek Yerler 2020 Gezi Turları

Bir gezgin veya yerli turist olarak gezebileceğiniz, görmeniz gereken pek çok yer var. Özellikle ülkemizde yer alan ve ücretsiz veya minimal bir ücret ödeyerek gezebileceğiniz yerleri kısa kısa açıklayalım.

İstanbul Gezilecek Yerler

Ülkemizin en popüler meydanları arasında ilk sırada yer alan Taksim meydanı aynı zamanda İstiklal Caddesi’nin girişinde yer alması ile bir cazibe merkezi oluyor.

Taksim – İstiklal Caddesi

Eski Beyoğlu diye tabir edilen, Galatasaray Meydanına ve oradan da Galata Kulesi’ne kadar uzanan İstiklal Caddesi her zaman çok kalabalık bir cadde olma özelliğine sahip. Çok sayıda mekanın ve alış veriş mağazasının yer aldığı Beyoğlu ve İstiklal Caddesi ücretsiz geçebileceğiniz yerler arasında.

Sultan Ahmet Meydanı ve Camii

blank

İstanbul’da ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir yer olan ve tarihi yarım adanın kalbinde bulunan Sultan Ahmet Meydanı aynı zamanda Topkapı Sarayı ve Ayasofya ile aynı bölge de yer alıyor. Her milletten insanın yer aldığı Meydan ve tarihi bir cami olan Sultanahmet Camii ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Adalar

blank

İstanbul’un kalabalığından uzakta zaman geçirmek istiyorsanız Adalar tam size göre. Sadece ulaşım ücretini ödeyerek İstanbul’un tarihi yapılarını görebileceğiniz, Eski İstanbul’a şahitlik edebileceğiniz Kınalı ada, Burgaz ada, Büyük ada sizleri bekliyor.

Sirkeci Garı Müzesi

blank

Osmanlı döneminden itibaren bir tren garı olarak hizmet veren Sirkeci Tren Garı günümüzde aktif olarak gar hizmeti vermesinin yanında içinde barındırdığı Tren Garı Müzesi ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir şehir müzesidir. Tren ve demiryolları ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir müze olan Sirkeci Tren Garı müzesini ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi

blank

İstanbul’da özel müze olarak hizmet veren ve Sabancı ailesinin geçmişte yaşadığı köşkün müze haline dönüştürülmesi ile oluşmuş Sakıp Sabancı Müzesi ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Dönem dönem özel koleksiyonların sergilendiği Sabancı müzesini İstanbul seyahatinizde mutlaka gezmelisiniz.

Kuzguncuk Turu

blank

İstanbul’ un en sakin ve en eski semtlerinden biri olan Kuzguncuk; özel yapıları, tarihi mimarisi ve eski taş sokakları ile gezmeniz gereken bir semt. Ücretsiz Kuzguncuk turu yaparak İstanbul’un eski haline canlı canlı şahit olabilirsiniz.

Gülhane Parkı

blank

İstanbul’ un pek çok tarihi anına şahitlik eden ve İstanbul tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Gülhane Parkı ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Topkapı Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi ile yan yana bulunan parkı gezerek tarihi koklayabilirsiniz.

Adana’ da Ücretsiz Gezilecek Yerler

Adana; Türkiye’nin güneyinde yer alan ve yaz aylarında yaşadığı sıcak ile adından söz ettiren bir şehir olsa da sahip olduğu tarihi yerler, tarihi yapılar ve müzeleri ile de adından sıkça söz ettiriyor. Adana’ya seyahat ettiğinizde3 ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler şu şekildedir.

Tarihi Taş Köprü

blank

MS 600 lü yıllarda inşa edilmiş olan ve günümüzde halen ayakta olan Taş Körü araç trafiğine kapalı olsa da yaya trafiğine açık bir şekilde hizmet veriyor. İlk inşa edildiğinde 21 gözlü olan tarihi köprü günümüzde yapılan dolgular nedeni ile 14 gözlü olarak kalmıştır.

Adana Kalesi

blank

Tarihi taş Köprü’nün bittiği nokta da yer alan ve günümüzde Kale kapısı dışında yapıları yıkılmış veya bu bölge de kurulmuş olan Tepebağ mahallesindeki yapıların içinde yer alan Adana kalesi yapılan kazı çalışmaları ile belirli bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Taş Körü ile yakın olması seyahatiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasın olmasını sağlıyor.

Ulu Camii

blank

Taş Köprü’ye 250 metre mesafe de yer alan tarihi Ulu Camii, çok eski bir yapı olmakla birlikte medreselere, türbelere, hükümdar köşkü gibi mahallere sahip bir kompleks olma özelliğine sahip. Bu bölge eskiden şehir merkezi olarak görüldüğü için Ulu Camii’nin çok özel bir yeri bulunuyor. Eski ve orijinal minaresi ile görenleri şaşırtan Ulu Camii’yi mutlaka görmelisiniz.

Ramazanoğlu Konağı

blank

Ulu Camii’nin yan tarafında yer alan Ramazanoğlu Konağı, 1000 li yıllarda şehre hakim olan Ramazanoğlu Beyliği’nin lideri olan Ramazan Bey’in konakladığı ve ikamet ettiği bir konaktır. 10 yıl önce restore edilen konağı gezebilmek için 2 TL gibi minik bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Adana Sinema Müzesi

blank

Adanalı sinemacıların sayısının çok fazla olması ve Adana’da çok sayıda film çekilmiş olması belediye tarafından bir sinema müzesi yaptırılmasını sağlamıştır. Eski ve yeni çok sayıda film ile ilgili görsellerin, eserlerin ve içeriklerin yer aldığı sinema müzesini ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

Büyük Saat

blank

Adana’nın sembollerinden biri olan Büyük saat Kulesi, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Büyük Saat Kulesi ile aynı bölge de yer alan ve eski Adana yapılarının yer aldığı Mısır Çarşısı, Kapalı çarşı gibi tarihi yerleri ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Büyük Saat kulesi ile karılıklı olarak aynı cadde de yer alan Yağ Camii de ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

İzmir Ücretsiz Gezilecek Yerler

Keyifli bir İzmir turunda ücret ödemeden çok fazla yer gezebilirsiniz.

Körfez

blank

İzmir’in en özel yeri olan Körfez, seyretmeye doyamayacağınız bir güzelliğe sahiptir. Tarihi Asansör üzerinden Körfezin uçsuz bucaksız güzelliği özellikle gün doğumunda veya gün batımında seyrederek İzmir2in tadını çıkarabilirsiniz.

Kemeraltı çarşısı

blank

İzmir’in en eski ve tarihi çarşısı olarak bilinen Kemeraltı Çarşısı ücretsiz olarak gezebileceğiniz yerlerden sadece birisi. Yüzlerce dükkanın yer aldığı tarihi Kemeraltı çarşısını gezerken çocukluğunuzda gittiğiniz pazarları ve çarşıları hatırlıyorsunuz.

İzmir Saat Kulesi

blank

İzmir’in tarihi yapıları arasında yer alan ve Osmanlı döneminde yapıldığı bilinen İzmir Saat Kulesi, İzmir2in sembol yapıları arasında bulunuyor. İzmir’e giden gezginlerin mutlaka ziyaret ettiği ve fotoğraf çektirdiği İzmir Saat Kulesi önünde mutlaka resim çektirmelisiniz.

Alsancak Gezisi

blank

İzmir’in eğlence mekanlarının yer aldığı Alsancak semti hemen hemen herkesin mutlaka uğradığı ve gezdiği bir semt olma özelliğine sahip. Her yaşam tarzına hitap eden Alsancak, İzmir turları yapan firmaların gezi planlarında kendisine yer bulan bir semt. İzmir seyahatinizde Alsancak2ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şirince

blank

İzmir’in Şirince kasabası, 2012 yılında Maya takviminin son bulmasından sonra yaşanacak iki yerden biri olması ile ünlenmiştir. Çok eski bir ege kasabası olma özelliğine sahip olan Şirince, bu tarihten sonra turistlerin akınına uğramıştır. Eski köy evlerinin, kahvaltı salonların yer aldığı Şirince’yi ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

Seferihisar

blank

İzmir’in sakin ve sessiz ilçesi olan Seferihisar; denize olan kıyısı, doğası ve doğal yapısı ile insanı kendine çekiyor. İzmir’e gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunan İzmir Seferihisar ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir ege kasabasıdır.

Tarihi Rum Evleri

blank

Eski bir Rum ili olan İzmir’de çok sayıda tarihi rum evi yer alıyor. Özellikle Alsancak başta olmak üzere Kordon ve Selçuk taraflarında çok sayıda yer alan cumbalı ve ahşap rum evlerini gezmek istediğinizde herhangi bir ücret ödemeden gezebiliyorsunuz.

Benzer Konular

SORU - CEVAP

 "Bedava Ücretsiz Gezilecek Yerler 2020 Gezi Turları" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu