Oyun Hileleri

Age Of Empires Hileleri 2020 Nedir?

Microsoft ve Konami tarafından Ensamble Studıos ve Hidden Path Entertainments stüdyolarında geliştirilmiştir. Bir tür gerçek zamanlı strateji oyunu olmakla birlikte Microsoft Windows, Mac OS, PlayStaion 2 platformlarından oynanabilmektedir.

Oyun tek oyunculuya da çok oyunculu modlarda oynanabilmektedir. Oyuncular tek kişi olarak oynayabildiği gibi maksimum 8 kişiye kadar da oynayabilmektedir. 1999 senesinde çıkış yapan oyun çok geniş kitlelerce uzun süre oynanmaktadır. 

Age Of Empires 2 Nedir?

 • Age Of Empires Orta Çağ dönemini konu almaktadır.
 • Oyun içerisinde oyuncuların oynayabileceği 13 farklı uygarlık bulunmaktadır.
 • Oyun içerisindeki temel amaç oyuncuların oluşturacakları uygarlık, kasaba ve ordularıyla düşman uygarlıkları bozguna uğratmayı hedeflemektedir.
 • Oyun içerisinde oyuncunun uzmanlaşmasına yönelik tasarlanmış olan ve hikayelerle desteklenen 5 farklı tarih temelli modları da bulunmaktadır.
 • Oyuncu diğer uygarlıkları yok etmek kadar oyun içerisinde kendisine verilen görevleri de yerine getirmeye çalışmaktadır. 

Oyun içerisinde 4 farklı çağ bulunmaktadır. Bu çağlar;

 1. Karanlık çağ
 2. Feodal çağ
 3. Kaleler çağı
 4. İmparatorluk çağı

Oyuncular yeni binalar inşa edebilirken oyun içerisinde yer alan harita aracılığıyla köylüler yiyecek, altın, odun, taş ve benzeri ürünleri toplayabilmektedir. Böylelikle oyun içerisinde gerekli olan ekonomik gücü bulundurmaktadır. 

Age of empires 2 oyununda yer alan standart oyun seçeneği içerisinde temel olarak 3 seçenek bulunmaktadır. Rastgele harita, kral öldürme ve ölüm maçı şeklinde üç farklı seçenek bulunmaktadır.

Rastgele oyun seçeneğinde; Oyuncu 1 adet şehir merkezi, atlı ve 3 işçi içeriğiyle başlamaktadır.

Kral öldürme seçeneği; Rastgele harita seçeneğinden farklı olmak üzere daha çok sayıda olacak işçi ve bir adet kaleyle başlamaktadır. Oyuncuların bu seçeneği tercih etmesiyle birlikte oyuncunun amacı karşı uygarlığın kralını öldürmektir.

Ölüm maçı seçeneği; Rastgele oyunla aynı amacı ve özellikleri taşımakla birlikte tek fark kaynak noktasında sağlamaktadır. Rastgele harita seçeneğine nazaran çok daha fazla oranda kaynak stokuyla başlamaktadır. 

Oyun içerisinde oyuncular 4 farklı ırktan 13 uygarlık oluşturabilmektedir. Temel olarak ırklar;

 1. Batı Avrupa
 2. Kuzeydoğu Avrupa
 3. Asya
 4. Orta Doğu

Bu ırklar içerisinde yer alan uygarlıklar;

 1. Britonlar
 2. Keltler
 3. Fransızlar
 4. Gotlar
 5. Tötonlar
 6. Vikingler
 7. Çinliler
 8. Japonlar
 9. Moğollar
 10. Bizans
 11. İran
 12. Sarezenler
 13. Türkler

Oyun kendi içerisinde 5 farklı görevi bulunmaktadır. Bu görevlerden birisi oyunu öğretmeyi amaçlamaktadır.

Oyun içerisindeki görevlerin isimleri ise;

 • William Wallace
 • Joan of Arc
 • Saladin
 • Genghis Khan
 • Barbarossa

Age of empires 2 değişken seçenekleri noktasındaki fazlalığının yanı sıra tarihsel süreç içerisinde yaşanmış olan olayları da konu olarak benimsemesinin yanı sıra ırklar ve askerler arasındaki bağlantı ve dengeler de önemli oranda sağlanmaktadır.

Oyun sağlamış olduğu bu seçenekle birlikte çok geniş kesimler tarafından kabul görmesine ek olarak en iyi ve başarılı strateji oyunu olarak kabul görmektedir. 

blank

Age Of Empires 2 Hileleri

Marco; bütün haritanın ortaya çıkarılması amacıyla kullanılmakta ve açma ya da kapatma şeklinde çalıştığı için yeniden girilmesi halinde harita gizlenmektedir. 

Polo hilesi; savaşta sisin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır. Anahtar şeklinde çalışmakta ve böyle tekrar saaşa girilmesi halinde savaş sisi düzelmektedir. 

Alpaca Simulator; Llama karakterine benzemekte olan Alfred Alpaka’yı yaratmaktadır. Zırh değeri aşırı yüksek olan, trample hasarıyla beraber vuruşlarla saldırılarını gerçekleştirmektedir. Yakın dövüş noktasında güçlü olan karakter, hız noktasına karşın zayıf olan saldırı düzeyini benimsemektedir.

Furious The Monkey Boy; Öfkeli maymun oğlan ismindeki karakterin yaratılması için kullanılmaktadır. Binaların çok kolay bir şekilde yok edilmesi için kullanılırken karakterin 9 vuruş hakkı bulunmakta sonrasında karakter yavaşlamakta ve ölmektedir. Böylelikle oyuncuya küçük maymun erilmektedir. 

How Do You Turn This On; Ac Cobra arabasını oluşturmaktadır. Mermilerinin yanı sıra uzun menzili olan ve yüksek orandaki vuruş noktası bulunan zırh ve hasar özelliği bulunmaktadır. Zayıf al mermileri dostane birimlere zarar vermektedir. Şifre sayesinde oyuncuya kobra arabası verilmektedir. 

I Don’t Exist; Penguen karakterinin oluşturulması için kullanılmakta ve karakter yüksek düzeyde zırh ve hasar düzeyine sahip olmaktadır. 

I Love The Monkey Head; ile VMDL karakterinin yaratılması için kullanılmaktadır. Karakter keşfetme süreci için hızlı ve iyi düzeyde olmaktadır. Köylü Erkek David Lewis karakterinin kısaltması olmaktadır. David Lewvis ise oyunun yapımını gerçekleştiren takım içerisinde yer almaktadır. Böylelikle oyuncunun uygarlığına çıplak köylü vermektedir. 

To Smithereens; Saboteur unsurunu yaratmaktadır. İntihar etme yoluyla hasar gerçekleştirmektedir. Karada yalnızca tek intihar birimi olmakta olan Petard karakterinden çok daha etkili ve hızlı olmaktadır. 

Cheese Steak Jimmy’s; yiyeceklerin 10.000 kat artırılması için kullanılmaktadır.

Lumberjack; wood’un 10.000 kat artırılması için kullanılmaktadır. 

Robin Hood; gold miktarının 10.000 artırılması için tercih edilmektedir. 

Rock On; Stoneların 10.000 oranında artırılması için kullanılmaktadır. 

Ninjaconnor/ ninjalui/ rowshep; hileleri ortak bir nokta için kullanmaktadır. Bu hile tüm kaynakların 100.000 kat artırılması için tercih edilmektedir. 

Mute; susturucular alay hareketini ifade etmektedir. 

Nomute; reverses hilesi için tercih edilmektedir. 

Aegis; anahtar gibi çalışmakta ve kapatılabilmektedir. İnşa etme, araştırma, kaynak toplamak ve eğitim anı için gerçekleştirilmektedir. 

Black Deat; oyuncunun uygarlığı haricindeki bütün uygarlıkların öldürülmesi için kullanılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta oyuncunun müttefikleri olan uygarlıkların da öldürülmesine neden olmaktadır. 

I R Winner; oyuncunun kendi medeniyetini kazanan ilan etmesini sağlamaktadır. 

Natural Wonders; oyuncunun uygarlığının kontrolünü kaybetmekten ziyade oyuncunun kontrolünü doğaya aktarmasını sağlamaktadır. Gerçekleştirilen işlem nedeniyle geri dönüş olanağı bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle oyuncu sıfırdan yeni bir oyuna başlamak haricinde oyuncunun medeniyetinin kontrolünü tekrar kazanma olanağı bulunmamaktadır. 

Resign; hilesi oyuncunun oyunu kaybetmesine yol açmaktadır. 

Torpedo X; X’e ait 1-8 arasındaki bir uygarlık olduğunu belirtmekte olan uygarlıkları öldürmektedir. 

Wimpywimpywimpy; hilesi oyuncunun uygarlığındaki tüm birimlerin ölmesine yol açmakta böylelikle istifa durumuyla eş değer durumu ortaya çıkarmaktadır. 

Woof woof; kuşların fırtınalı köpeklere dönüşmesini sağlamaktadır. kırmızı burunları bulunan köpeklerin uçtuğu oyunda oyun değişikliğine neden olmamaktadır. 

Uygulanacak olan hileler oyun sırasında ENTER tuşuna basılmasıyla ekrana çıkacak olan Chat penceresine kullanılmak istenen hile kodu yazılarak uygulanmaktadır.

Age Of Empires Demo Hileleri Nedir?

Oyunun demo versiyonunda kullanılabilecek olan da hileler bulunmaktadır. Bu süreçte yine ENTER tuşu aracılığıyla Chat sayfasını açarak kullanılmak istenen kodun yazılmasıyla uygulanabilmektedir. 

Pepperoni Pizza; hilesi 1.000 kat daha fazla yiyecek oluşmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. 

Coinage; hilesi oyun içerisinde 1.000 kat daha fazla taş için uygulanmaktadır.

Quarry; oyun içerisinde 1.000 kat daha fazla oranda taş elde edebilmek için kullanılan hileyi ifade etmektedir. 

Woodstock; oyunda sıklıkla kullanılan ve 1.000 kat ağaç elde edebilmek için tercih edilmektedir. 

Gaia; hilesi oyun içerisinde hayvanların kontrol edilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. 

Reveal Map; hilesi oyunda hüm haritayı açmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Sterioids; oyunun içerisinde gerçekleştirilecek olan inşaatların daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. 

No Fog; hilesi oyun içerisinde oyuncuya siste savaşmama seçeneği sağlamaktadır. 

Benzer Konular

SORU - CEVAP

 "Age Of Empires Hileleri 2020 Nedir?" Konusu için Soru Sorabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı